CUKRZYCA- objawy, informacje, ciekawostki

5 1 zagłosuj
Article Rating

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w czasie której poziom glukozy we krwi jest podwyższony – hiperglikemia. Występuje ona najczęściej u osób w średnim wieku, ale coraz częściej. Jakie są jej objawy? Jak dużo informacji wiesz o tej chorobie?

Objawy cukrzycy

Objawy cukrzycy są różnorodne i mało specyficzne, co powoduje jej wykrywanie w dość zaawansowanej postaci. Symptomami, które można zauważyć są: zmęczenie oraz nadmierna senność, wahania nastroju, uczucie suchości w ustach, spadek lub wzrost masy ciała, problemy skórne, częste infekcje, choroby serca i układu krwionośnego.

Kiedy podaje się insulinę?

W przypadku cukrzycy typu 1 należy podawać insulinę z zewnątrz, natomiast nie jest to wymagane w cukrzycy typu 2.

Ile jest chorych na cukrzycę?

W 2017 w Polsce finansowano leczenie 2 512 300 osób. Stanowi to 8% populacji wśród osób dorosłych – co dwunasty dorosły Polak cierpi na tę chorobę. Natomiast w grupie 65+ jest to prawie co czwarta osoba (23%). Warto też wspomnieć o osobach, u których choroba nie została zdiagnozowana a szacuje się, że może to dotyczyć nawet 20% Polaków [1].

Mężczyźni vs kobiety

Tą konkurencje „wygrały” kobiety, ponieważ stanowią one 55% chorych [1]. Powodów może być kilka. Statystycznie Panie żyją dłużej, a większe ryzyko mają osoby starsze. Dodatkowo Panowie nie są pełni entuzjazmu, gdy mają wykonać badania kontrolne – wykrywanie chorób jest na słabszym poziomie.

Ile to kosztuje?

Koszty cukrzycy, czyli suma jej leczenia, powikłań czy przebiegu chorób współistniejących w 2017 roku wyniosły ponad 6 mld zł [1].

Koszt dotyczący pacjenta z cukrzycą jest większy o 82,5% (średnio o 2417 zł), porównując do pacjentów bez cukrzycy.

Również brak cukrzycy jest oszczędności dla samej osoby, ponieważ do leków refundowanych dopłaca on

Również brak cukrzycy jest oszczędności dla samej osoby, ponieważ wydatki osoby chorej na cukrzycę na koszty medyczne i niemedyczne wynoszą ok. 450 zł na miesiąc.

Czy liczba chorych maleje?

Odpowiedź jest niestety przecząca. w 2013 roku liczba chorych wyniosła ~2,171 mln natomiast w 2017 ta liczba wzrosła o 340,8 tys. Daje nam to roczny wzrost na poziomie 3,7% [1].

Przyczynami wzrostu może być większa skuteczność diagnozy oraz większą liczbą osób obciążonych czynnikami ryzyka, zwłaszcza nadwagą lub otyłością, które dotyczą każdej grupy wiekowej.

Ilość osób chorych jest największa w grupie wiekowej 45-64 lata stanowiąc 36%. Natomiast 32,6% to lata 65-74, a 75+ to 24,8%. Wiek 18-44 stanowi 6,6% [1].

Warto jednak zwrócić uwagę na stopę wzrostu, ponieważ jest największa w najmłodszej grupie dorosłych – ogółem 5.2%. U koniec wzrost jest na poziomie 4,3%, ale u mężczyzn aż o 9,1%, co stanowi powód do głębszej refleksji.

Podsumowanie

Styl życia może wpływać u sporej ilości osób na ryzyko wystąpienia cukrzycy. Podstawy zdrowego stylu życia , które każdy zna zdają się być najważniejsze. Natomiast mimo łatwiejszego dostępu do informacji liczby osób chorych stale się zwiększają również u najmłodszych, co jest bardzo niepokojące.

Podziel się swoim zdaniem w komentarzu poniżej ⬇️.

Odwiedź media społecznościowe: Instagram, Facebook.
W razie pytań wejdź w zakładkę kontakt.

Bibliografia
    Bibliografia
    [1] – Podsumowanie Projektu „Rozpowszechnienie cukrzycy i koszty NFZ oraz pacjentów – A.D. 2017
    5 1 zagłosuj
    Article Rating
    CUKRZYCA- objawy, informacje, ciekawostki
0
Chciałbym twoje myśli, proszę o komentarz x
()
x