Czy TYJESZ przez święta? Przyczyna NADWAGI?

5 2 votes
Article Rating

Czy uważasz, że tyjesz przez święta? Może często zdarza się Tobie lub Twoim bliskim zobaczyć kilka kilogramów więcej w nowym roku? Może skumulowanie tych kilogramów spowodowały nadwagę? Sprawdź niżej odpowiedzi na te pytania i upewnij się, czy święta są rzeczywiście temu wszystkiemu winne.

Jak się zmienia waga w ciągu roku?

Przeprowadzono badanie trwające 12 miesięcy na prawie 3000 osobach z USA, Niemiec i Japonii. Uczestnicy mieli się codziennie ważyć, aby można było zaobserwować, jak ich waga się zmienia w przeciągu roku i czy okres świąteczny na to wpływa.

Okresami, które zostały zaznaczone na wykresie było Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie, Nowy Rok, Złoty Tydzień obchodzony w Japonii na początku maja. 

Jak się okazało we wszystkich trzech krajach ludzie przybierali na wadze średnio w okresie Bożego Narodzenia. Naukowcy odkryli, że waga ludzi wzrasta w ciągu 10 dni po Bożym Narodzeniu. Czyli masa ciała rosła do początku stycznia. Czy święta są jedynym winowajcom tej sytuacji?

zmiana wagi tycie święta nadwaga
Wykres przedstawiający średnią procentową zmianę wagi – Helander i in. [1]

Ile tyli ludzie?

W okresie świąteczno- noworocznym osoby z USA tyli średnio 0,6%, z Niemiec 0,8% a Japonii 0,5% masy ciała. Są to jak wspomniałem wcześniej wartości średnie, więc różnice pomiędzy uczestnikami mogły być dużo większe. Tak samo można usłyszeć od wielu ludzi w Polsce, że po nowym roku ważą nawet kilka kilogramów więcej.

Czy święta są powodem przybranych kilogramów?

Odpowiedź brzmi nie. Spójrz na okres przed świętami w roku. Waga zaczyna wzrastać nawet na 3-4 tygodnie przed świętem. Przecież trzeba żołądek przygotować 😉 A tak na poważnie, to widać, że ludzie już żyją wolnym czasem i wdrażają powoli zachowania świąteczne do codzienności.

Jak jest w Polsce?

Święta Wielkanocne i Bożonarodzeniowe wyglądają podobnie: duże (zbyt duże) ilości przygotowanego jedzenia, sałatki, ciasta itd. Mimo tego, że rodzina liczy 4 osoby, to przygotowywane są ilości jak dla 3 rodzin. Później oczywiście szkoda wyrzucić, trzeba zjeść i się je przez tydzień to co zostało. W grudniu dochodzi jeszcze Sylwester i Nowy Rok. Ludzie wybierają się na różne bale, albo zabawę organizują w domu, najczęściej z alkoholem. O kaloryczności alkoholu wspomniałem w poprzednim artykule.

Czy da się przytyć kilka kilogramów w święta?

Kilogram tłuszczu to ok. 7000-7500 kcal. 3 kilogramy wyniosą ok. 21000-22500 kcal. W dzień tyle przejeść byłoby problemem, natomiast jak wygląda to dziennie powiedzmy w ciągu 3 tygodni? Dziennie musielibyśmy mieć nadwyżkę kaloryczną 1000-1100 kcal. Niby dużo, ale wystarczy zjeść 300g makowca.

Podsumowanie

Same święta nie są przyczyną wzrostu na wadze, tylko jest nim okres świąteczno-noworoczny. Na wszystko jest czas w naszej diecie. Musimy również mieć momenty odpoczynku i resetu mentalnego. Oczywiście wszystko z umiarem, żeby nie wystąpiły później wyrzuty sumienia. Tak samo, aby skumulowanie się kilku świąt nie doprowadziło do nadwagi.

Czy zdarzało Ci się przytyć w święta🤔? Podziel się w komentarzu poniżej ⤵️

Odwiedź media społecznościowe: Instagram, Facebook.
W razie pytań wejdź w zakładkę kontakt.

Bibliografia
    Bibliografia [1] – Helander EE et al. Weight Gain over the Holidays in Three Countries. N Engl J Med. 2016;375(12):1200–1202. doi:10.1056/NEJMc1602012.
    5 2 votes
    Article Rating
    Czy TYJESZ przez święta? Przyczyna NADWAGI?
0
Chciałbym twoje myśli, proszę o komentarz x
()
x