Czy nadwaga i otyłość to największa pandemia XXI wieku? Jak poważne są ich skutki? Co jest przyczyną? Jak wpływa to na dzieci z nadmierną masą ciała? Problem jest bardzo poważny o skali światowej. Pomimo ciągłych zaleceń różnych organizacji zajmującą się ochroną zdrowia, cel ich działań nie jest zrealizowany. A tak naprawdę sytuacja wygląda coraz gorzej, co wskazują dane znajdujące się poniżej.
Czy rzeczywiście jest to PANDEMIA? – czyli liczby
- Otyłość jest szybko rozwijającą się epidemią, która całym świecie wzrosła prawie trzykrotnie od 1975 roku.
- W 2016 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych w wieku 18 lat i starszych miało nadwagę. Spośród nich ponad aż 650 milionów było otyłych.
- 39% dorosłych w wieku 18 lat i starszych miało nadwagę w 2016 r., a 13% było otyłych.
- Większość światowej populacji żyje w krajach, w których nadwaga i otyłość zabijają WIĘCEJ ludzi niż NIEDOWAGA.
- 38 milionów dzieci poniżej 5 roku życia miało nadwagę lub otyłość w 2019 roku!!!
- Częstość występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat wzrosła dramatycznie z zaledwie 4% w 1975 r. do nieco ponad 18% w 2016 r.!!! Wzrost nastąpił podobnie zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt: w 2016 r. 18% dziewcząt i 19 % chłopców miało nadwagę.
- W 2016 r. Ponad 340 mln dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat miało nadwagę lub otyłość!!!
- Otyłości MOŻNA zapobiec. A nawet TRZEBA [1].
Jakie są typowe konsekwencje zdrowotne nadwagi i otyłości?
- choroby układu krążenia m.in. choroby serca, uda, nadciśnienie, miażdżyca. Są one główną przyczyną zgonów w 2012 roku;
- cukrzyca;
- schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego (zwłaszcza choroba zwyrodnieniowa stawów-choroba zwyrodnieniowa stawów powodująca duże kalectwo);
- niektóre nowotwory (w tym endometrium, piersi, jajnika, prostaty, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek i okrężnicy);
- ryzyko wystąpienia tych wzrasta wraz ze wzrostem BMI.
- trudności w oddychaniu;
- zwiększone ryzyko złamań;
- insulinooporność [1, 2, 3].
Przyczyny nadwagi i otyłości
Mimo ogromnego rozwoju i możliwości zdobywania wiedzy na każdy temat z praktycznie każdego miejsca na świecie sytuacja się pogarsza. Nadmierna waga u dzieci i młodzieży to nie do końca ich zasługa. To wina rodziców. Oni je karmią, komponują posiłki, robią zakupy i edukują. Gdy są starsze to nawyki z dzieciństwa zostały, a do tego doszedł brak sportu oraz gry (oczywiście na komputerze).
Jeśli dziecko wstydzi przebrać się na zajęciach wf-u przez nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha czy rozstepy (tak zdarzają się takie przypadki) to sytuacja jest zła. Pierwszym aspektem jest sytuacja zdrowotna i duże ryzyko chorób w wieku młodzieńczym, jak również w dorosłym. Drugim jest kwestia zdrowia psychicznego. Wyzwiska ze strony rówieśników, odspeparowanie czy hejt w internecie. Skutki takich działań mogą być poważne m.in. obniżone poczucie bezpieczeństwa, lęk, brak poczucia humoru, nieumiejętność odraczania gratyfikacji, niska pewnosć siebie, trudności z kontaktami z rówieśnikami, a tym bardziej z przedstawicielami płci przeciwnej, kiedy takie kontakty stają się częstsze u nastolatków. Czytając powyższe skutki od razu nasuwa się prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, której skutki mogą być tragiczne.
U osób dorosłych głównymi powodami są: złe nawyki z dzieciństwa, nieodpowiednie wybry żywieniowe, mało ruchu podczas dnia, brak uprawiania sportu, praca siedząca + wiele godzin na siedząco spędzonych w domu, częste zamawianie jedzenia, spożywanie produktów przetworzonych. Te powody kumulując się, tworzą nadmierną masę ciała. Niestety większość chorób, które są spowodowane zbyt dużą wagą i poziomem tkanki tłuszczowej oraz nieodpowiednim odżywianiem jest leczona farmakologiczne, zamiast skupić się na przyczynie.
Do powyższych przyczyn dodałbym czynniki psychologiczne takie jak:
- nieprawidłowe przekonania i oczekiwania danej osoby;
- czynniki społeczne i kulturowe np. oczekiwania i opresja ze strony rodziny;
- trudności w radzeniu sobie ze stresem;
- problem z przeżywaniem emocji;
- poczucie pustki i braku zrozumienia.
Jak temu zapobiec?
Nasuwa się pytanie jak można zmniejszyć ilość osób mających nadwagę i otyłość. W niektórych stanach w Meksyko wprowadzono zakaz sprzedaży słodkich napojów, słodyczy i przetworzonych przekąsek osobom niepełnoletnich [4]. Może lepszym rozwiązaniem byłaby edukacja w szkole czy wprowadzenie norm co do składu produktów? Napisz poniżej swoje propyzycje.
Odwiedź media społecznościowe: Instagram, Facebook.
W razie pytań wejdź w zakładkę kontakt.
- Bibliografia:
[1] – World Health Organization Obesity and Overweight, Factsheet No. 311, Updated March 2013. [(accessed on 24 January 2014)]. Available online: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/
[2] – Int J Environ Res Public Health. 2014 Feb; 11(2): 2092–2107. Published online 2014 Feb 19.
[3] – 3. Koh-Banerjee P., Wang Y., Hu F.B., Spiegelman D., Willett W.C., Rimm E.B. Changes in bodyweight and body fat distribution as risk factors for clinical diabetes in US men. Amer. J. Epidemiol. 2004;159:1150–1159.
[4] – Mexico News Daily – Tabasco to follow Oaxaca’s lead, prohibit junk food sales to minors.